Активні і пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників теперішнього і минулого часів

     Мета:        поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати патріотичні  почуття,  любов  до  прекрасного; сприяти розвитку логічного мислення, творчої уяви, культури усного та письмового мовлення.
Тип:  урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання:      таблиця «Творення дієприкметників активного і пасивного стану», дидактичний матеріал, роздавальні картки.
Хід уроку
І. Організаційна частина
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Гра «Хто швидше і точніше?»
Вчитель повільно диктує прикметники і дієприкметники, пропонуючи записати лише дієприкметники і вказати в дужках дієслова, від яких вони утворені.  Наприклад: загострений - загострити.  Виграє той, хто не припустився жодної помилки.
    Гострий, загострений; дрібний, здрібнілий, подрібнений; скривлений, кривий; м'який, пом'якшений; дійсний, діючий; працьовитий, працюючий, опрацьований; бережливий, збережений; вільний, звільнений; зголоднілий, голодний; головний, головуючий; помічений, помітний; дослідний, досліджуваний, досліджений.
2.     Назвіть спільні та відмінні ознаки дієслова і дієприкметника.
                               Дієслово                        ДієприкметникОвал:     Спосіб,                          Вид, час,
     особа,                         число,     
 дієвідміна               слово,присудок
                                              
Овал:                              Рід, залежить
     залежне               від іменника,
                                відмінок,означення
                                   

 



ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів за технологією кооперативного навчання
1. Творча робота (творче спостереження з елементами аналізу)
 Від поданих дієслів утворіть дієприкметники відповідно до визначень. Підкресливши в 1 стовпчику четверту букву від початку в кожному слові , ви прочитаєте назву їх стану і тему нашого уроку.
Який літає – літаючий
Які крокують – крокуючі
Який розтав – розталий
Які посивіли – посивілі                                   АКТИВНІ
Яка співає – співаюча                                          
Який заснув – заснулий
Який радіє - радіючий
                Яке розсипали – розсипане
                 Який виконали – виконаний
                 Яку занесли – занесена                           ПАСИВНІ
                 Який перемили – перемитий
                 Яку згадують – згадувана
                 Які відігнули – відігнуті
                 Який нагріли - нагрітий
 1. Вправа на спостереження
         Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за допомогою яких вони утворені.
Знаємо – знаючий
Виринає – виринаючий
Западає – западаючий
Бачиш – бачений
Погладити – погладжений
Витворюється – витворений
Наповнимо – наповнений
ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікування навчальних результатів.
Вчитель: Тема нашого уроку – активні та пасивні дієприкметники, їх творення.
- Хто мені скаже, що він очікує від сьогоднішнього уроку?
Очікувані результати:
1.      Ми повинні з’ясувати, які дієприкметники називаються активними, а які – пасивними.
2.      Утворювати дієприкметники активного та пасивного стану за допомогою суфіксів.
3.      Навчитися утворювати дієприкметники у тексті та визначати їх стан.
4.      Вміло використовувати дієприкметники в усному та писемному мовленні.

Вчитель: Ми досягнемо  очікуваних результатів, виконавши різноманітні вправи, творчі завдання
ІV. Формування знань, умінь і навичок
V.  Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1.     Слово вчителя
Дієприкметники бувають активні і пасивні.
Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує сам предмет: пожовкле листя,  зів’ялі квіти.
Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує над ним інший предмет: прочитаний  ( учнем)  вірш, пофарбоване ( чоловіком) вікно.

1.1.                    Робота з підручником . Опрацювання теоретичного матеріалу ст. 106.
Розглянути таблицю й розказати про активні й пасивні дієприкмет­ники, а також про їх творення (Окремий листок)
2.     Опрацювання таблиці «Творення дієприкметників».
                                           Творення дієприкметників
Творення
Від якої
основи
Від яких
 дієслів
Час
За допомогою суфіксів
Приклади
Активні дієприкметники
Теперішнього часу
Перехідних і неперехідних
Теперішній
-уч- (-юч-),
-ач- (-яч-)
ріжуть – ріжучий,
працюють – працюючий,
лежать – лежачий,
стоять – стоячий
Неозначеної форми
Неперехідних доконаного виду
Минулий
-л-
посиніти – посинілий
достиглий, посивілий
Пасивні дієприкметники
Неозначеної форми
Перехідних
Минулого
-н-
-ен-
-т-
сказати – сказаний,
бачити – бачений,
шити – шитий
Зверніть увагу! Кілька активних дієприкметників минулого часу утворюються за допомогою суфікса -ш-: перемігший, допомігший.

2.1.  Робота з підручником . Опрацювання теоретичного матеріалу ст. 106-111.

3. Моделювання за опорною схемою
           Позмагатися із товаришем по парті: хто найбільше наведе прикладів на способи творення дієприкметників. Приклади записати.
           Користуючись таблицею і теоретичним матеріалом, розказати про активні й пасивні дієприкметники.

VI.  Виконання  вправ на закріплення (Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи)

1.  Пояснювальний диктант.  Вказати дієприкметники активні й пасивні. Свою думку обгрунтувати.
    Пливе здаля пора осінніх гроз, барвішають палаючі узлісся. Із жалем за втраченим літом  обірване листя летить. Пряде прочахлий жовтень волокно і стеле сиву марлю над лугами. Дрімають осокори за вікном, скарлючені й старі, як дідугани. Повстають проти мли світлячки і далекі палаючі зорі.   Пожовклий натомлений вересень поквапно спливає за обрій. Коли весною зацвіте трава в палаючих серпанках, в степ на курган  крутий іде старенька зморена журавка. Чути горлиць тиху пастораль, дятлів зашифровану морзянку.  (З творів  Д.Луценка.)
2.     Гра «Морфологічна скринька»
            Зазирнути у скриньку, взяти одну із карток. Визначити дієприкметник, указати його морфологічні ознаки, синтаксичну роль.

«Незакінчені речення».
            Дієприкметник – це…
            Активні дієприкметники вказують на …
            Пасивні дієприкметники вказують на…

3.     Самостійна робота (дидактичний матеріал на окремих аркушах).
Запишіть дієприкметники у дві колонки: 1 – активні, 2 – пасивні.
Скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, знаючий, стиснений, задубілий, міцніючий, знемагаючий, заціпенілий, зсунутий, зчорнілий, побілений,
гуркочучий, оживаючий, знайдений, киплячий, знепритомнілий, оцінений, переписаний, діючий.

4.     Ігровий момент

Відгадати загадки.

1) Чого не було й не буде, а назване людьми. 2) Зимою біле, вес­ною чорне, літом зелене, осінню стрижене. 3) У лісі рощене, з лісом рівняється, а лісу не бачить. 4) Чорне сукно залізло у вікно. 5) Повер­нуте до сонця золоте донце. 6) Скручена, зв'язана, на кілок посаджена, по подвір'ю гуляє (Нар. творчість).
Ключ: 1) Пташине молоко. 2) Поле. 3) Серцевина в дереві. 4) Ніч. 5) Соняшник. 6) Мітла.
- Виписати словосполучення з дієприкметниками у дві колонки: у пер­шу — активного стану, у другу — пасивного. Довести правильність виконання завдання.

5.     Розподільний диктант
Активні дієприкметники теперішнього і минулого часу записати в дві колонки.
Сяючий, змарнілий, стоячий, палаючий, змерзлий, спітнілий, завмираючий, застиглий,  даленіючий, скислий, перемагаючий.

6.     Гра «Знайди зайве» (за технологією ситуативного моделювання) (усно)

а) загальмований, бездоганний, виміряний, згодований;
б) задіяний, збережений, конкретний, прибудований;
в) засиджений, прибережний, вимріяний, приготовлений;
г) полемізований, темніючий, багатогранний, мислячий;
д) тремтячий, палаючий, змарнілий, активний;
е) безмежний, порум’янілий, зів’ялий, розказаний;
є) збентежений, самотній, зажурений, полагоджений;
ж) запечалений, складений, безсилий, згасаючий.

V Підсумок уроку
1.       Гра «Мікрофон»
-     Що  таке  дієприкметник?
-     Які дієприкметники називаються активними, а які – пасивними?
-     Як утворюються дієприкметники активного та пасивного стану?
-     Ми досягли очікуваних результатів?
-     А проблему уроку вирішили?

VІ.  Оцінювання результатів роботи

VIІ. Пояснення домашнього завдання
Опрацювати параграф 16, вивчити правила ст.106, 110 (творення дієприкметників),
виконати впр. 192 (І,ІІ рівень),  194 (ІІІ рівень).


Коментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

В. Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казок. 5 клас

Сценарій родинного свята "Батько і мати - два сонця гарячих"