В. Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казок. 5 клас
Мета: ознайомити учнів із казкою
письменника, її ідейно-художніми особливостями; розвивати навички вдумливого і
виразного читання казки, оцінювання вчинків героїв із позицій гуманізму
Очікувані результати: учні знають зміст казки,
уміють її переказувати; виділяють ключові епізоди, коментують їх, уміють
оцінювати героїв та їхні вчинки й робити висновки.
Теорія літератури: портрет.
Обладнання: підручник, портрет В.
Короліва-Старого, текст казки «Хуха-Моховинка».
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми й мети уроку
1.Вступне
слово вчителя.
Кожен із
нас, напевно, бував у лісі разом зі своїми рідними та друзями. Там дуже гарно,
весело, приємно. А от залишитися в тому місці самому, вночі, напевно, лячно.
Невідомо, хто, крім звірів, там живе… Недаремно ж у казках розповідається про
лісовиків, русалок, мавок, бабу-ягу та іншу «нечисту силу». І невідомо, як
«нечисті» поставляться до людини, що заблукала в їхні володіння. А от
письменник В. Королів-Старий переконаний, що на злі, некрасиві вчинки здатні
скоріше люди, а не лісові мешканці. Про це ви й дізнаєтеся сьогодні на уроці.
IІІ. Сприйняття та засвоєння навчального
матеріалу
1. Повідомлення учнів.
(Учні
розповідають про представників «нечистої сили» за народними уявленнями.)
2. Виразне читання казки В. Короліва-Старого «Хуха-Моховинка».
3. Словникова робота.
Зокола — зовні.
Зісподу —
з нижнього боку, знизу.
Глиця —
лист деяких дерев у вигляді голок, шпильок; хвоя.
Верес — вічнозелений, низенький кущик із дуже
дрібним листям і лілово-рожевими квітками
Повстяники — валянки.
Хо-Суковйк — один із
духів-лісовиків.
Вивірка — білка.
Повинність — тут: обов’язок.
4. Обмін враженнями щодо прочитаного.
- Що вам найбільше запам’яталося в казці, чому?
- Назвіть
героїв казки. Хто
є головною дійовою
особою?
- Чи сподобалася вам Хуха-Моховинка?
ІV.Сприйняття та засвоєння
Робота зі словничком літературознавчих
термінів.
Опрацювання
за підручником літературознавчого поняття «портрет».
Портрет — це словесний опис зовнішності персонажа.
Сюди входить
і опис обличчя (у тварин — морди), і фігури (тулуба), і одягу, і предметів, що
тримає герой, і настрою та емоцій, і роду занять, і всіх деталей, які дають
уявлення про цей персонаж.
2. Робота з текстом.
Знайдіть
у творі В. Короліва-Старого описи різних видів (або елементи описів) і
прокоментуйте їх.
Інтерактивний прийом «Мікрофон».
·
Добро завжди
перемагає зло, тому що...
·
Автор своєю
казкою хотів нас навчити...
Літературний диктант.
(Виконується письмово, питання не записуються, лише нумеруються, кожна
правильна відповідь — 1 бал; перевіряється учнями-консультантами під
керівництвом учителя чи методом взаємоперевірки).
1. Якою за віком була Хуха в родині? (Найменшою, «мізинчиком».)
2. Чому Хуху-Моховинку всі любили й жаліли? (За доброту, слухняність,
працьовитість.)
3. Чому хухи плачуть, коли їм доводиться переселятися в інше
місце?
(Сумують за батьківщиною.)
4. Де Моховинка збудувала собі хату на осінь? (Між корінням великої сосни.)
5. Якого кольору була вовничка у Моховинки? (Мінливою, залежно від того, де
вона знаходилася.)
6. До кого звернулися хухи, щоб урятувати сосну й хатку своєї
подруги? (До лісника.)
7. Чому Хуха-Моховинка не попросилася жити в хатину якоїсь іншої
хухи? (Так не було заведено, хатки хух
маленькі, кожна має жити окремо.)
8. Де поселилася Хуха? (У
хліві з козами.)
9. Яке нещастя одного разу трапилося з приятелькою Хухи? (Заплуталася в сітці.)
10. Хто поранив Хуху і чому? (Злий
дід, бо вважав хух «нечистою силою».)
11. Як хухи віддячили злому дідові? (Врятували його.)
12. Яка головна думка твору? (Добро
завжди перемагає.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. Робота у
групах. Відтворіть
зміст казки за
малюнками. Чи правильно
за змістом розташовані
ілюстрації до казки
«Хуха-моховинка»? Якщо ні,
поправте.


VІ. Підсумок
уроку
Вивчаючи
казки В. Короліва-Старого, сьогодні ми замислювались над питанням: що таке добро і зло, чи така вже й страшна
«нечиста сила». Намагались дати відповіді на ці запитання. Без сумніву, що
письменнику вдалося прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо
оцінювати дії головних і другорядних осіб, розрізняти добро і зло як у казках,
так і в житті.
Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою.
І хай девізом вашого життя послужать слова з Бібілії Апостола Павла, взяті епіграфом до сьогоднішнього уроку:
Нехай у ваших юних серцях панує тільки добро, даруйте людям радість, робіть так, щоб не образити нікого в житті, нехай ваші добрі вчинки стануть для вас звичкою.
І хай девізом вашого життя послужать слова з Бібілії Апостола Павла, взяті епіграфом до сьогоднішнього уроку:
Не будь переможений злом, але
перемагай зло добром.
- На майбутнє хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.
- На майбутнє хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.
V. Домашнє завдання.
Навчитися
виразно читати, переказувати казку «Хуха-Моховинка», коментувати основні
епізоди, висловлювати власні думки з приводу прочитаного.
Добрый вечер ! Подскажите пожалуйста ! Нам нужно на каждую букву Моховинка написать ласковое слово про нее
ВідповістиВидалити