Подорож Скруджа у часі й просторі. Динаміка образу Скруджа, його духовне переродження.
Тема. Подорож
Скруджа у часі
й просторі. Динаміка
образу Скруджа, його
духовне переродження.
Мета. Зацікавити
учнів особистістю Ч. Діккенса
та його творчістю;
познайомити учнів з
особливостями твору Ч. Діккенса
«Різдвяна пісня у
прозі»; розвивати вміння
аналізувати літературний твір,
навички характеристики героїв,
навички аналізу тексту,
виразного читання, творчу
уяву, абстрактне мислення;
виховувати людяність, доброту
милосердя, уміння співчувати.
Обладнання:
портрет Чарльза Діккенса, тексти
твору, малюнки учнів до
повісті,
мультимедійна презентація, листівки з різдвяними малюнками
Тип уроку:
урок засвоєння
нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок.
Епіграф: «Милосердя,
співчуття, щедрість, ось
на
що мав би я спрямувати
свою діяльність».
Ч. Діккенс
Перебіг уроку
І. Оголошення
теми, мети, епіграфа
уроку.
ІІ. Сприйняття
навчального матеріалу.
1. Слово
вчителя.
Звучить пісня
«Ніч Христового Різдва».
Коли настає Різдво,
ми всі, і
дорослі, і діти,
очікуємо на якесь
диво. Так було
і в найдавніші часи,
так і є,
і так буде
завжди і скрізь
у християнському світі.
Люблять різдвяні свята
і англійці; Різдво – найулюбленіше свято
і Чарльза Діккенса, великого англійського
письменника-гуманіста ХІХ століття,
в творчості якого за
словами французького письменника
Жуля Верна, «…можна
знайти все: уяву,
гумор любов, милосердя,
жалість до бідних
та знедолених – одним словом,
усе…». Відкриємо і
ми для себе
цього чудового письменника.
2. Рольова
гра.
Учень
– «Діккенс-хлопчик».
–
Добрий день, друзі.
Я – Чарльз Діккенс, майже
ваш одноліток. Народився
я 7 лютого
1812 року в
Лендпорті, поблизу Портсума
в Англії. Мій
батько, дрібний чиновник, був
людиною доброю, чесною, але
безладною. Він надто
легко розлучався з
грішми і не
дуже добре вмів
їх заробляти, що
спричиняло чимало проблем
для досить великої
родини. У мене
було дві сестри
і троє братів.
1814 року
моя сім’я оселилася у
невеличкому місті Чатемі,
де для мене
розпочалися роки навчання.
Улюбленим моїм заняттям
було читання. Я
захоплювався подорожами та
пригодами Робінзона Крузо,
Дон Кіхота і
Санчо Панса. Мою
уяву полонили казки
«Тисячі і однієї
ночі». Про мене
говорили, що я чутливий хлопчина,
вмію підмічати кумедні
та сумні деталі
життя. Але моє
дитяче безтурботне життя,
на жаль, тривало
недовго. Рятуючись від
кредиторів, моя сім’я змушена була
переїхати до Лондона.
Там батько потрапив до
боргової в’язниці, а я змушений
був працювати заради
шматка хліба на
фабриці вакси. Це
була не тільки
тяжка шістнадцятигодинна виснажлива
робота, але й
удар по моєму
дитячому самолюбству. Мені
здавалося, що я
більше ніколи не
відвідуватиму школу, а
всі мої плани
перекреслені назавжди.
Згодом
мої життєві обставини
поліпшилися. Невеличкі гроші,
що дісталися батькові
у спадок, дали
змогу сім’ї розрахуватися
з боргами. Родина
звільнилась із в’язниці, мені більше
не потрібно було
працювати на фабриці,
я міг знову
повернутися до навчання.
Я перетворився на
звичайну дитину: читав
книжки, грався з
однолітками, писав віршовані
п’єси та прозу,
брав участь в
аматорських виставах. І
все ж таки
різноманітні глибокі знання
я отримав самотужки,
майже щодня відвідував
читальний зал Британського
музею. Читав багато,
захоплено і наполегливо,
що дало свої
наслідки пізніше, коли
я став письменником.
Учитель. Ще в дитячі
роки маленький Чарльз
на собі відчув
страждання, нестатки, поневіряння,
злигодні. На перший
погляд такі життєві
незгоди мали перетворити
хлопця на похмурого
та пригніченого. Але
за таких обставин
формувався оптимізм письменника.
Цей парадокс влучно
витлумачив Гілберт Честертон:
«Фабричні колеса… виготовляли
ваксу і між
іншим виготовляли найбільшого
оптиміста століття… якщо
він бачив світ
у рожевому світлі,
то цей погляд
народився на фабриці,
де варили чорну
ваксу».
Протягом 1843-1848
років Діккенс працював
над «Різдвяними повістями»,
які з-поміж інших
його творів досі
залишаються найпопулярнішими в
англомовному світі, адже
вони оспівують такі
священні для мешканців
Альбіону поняття, як
культ рідної домівки,
затишку, маленьких сімейних
радощів. Фантазії Діккенса
відповідають їхнім сподіванням
дива, їхній вірі в те,
що душевне тепло
перемагає самостійність, а
любов – егоїзм. Переконатися в
цьому ми зможемо
також, звернувшись до
повісті «Різдвяна пісня
у прозі». А
розпочнемо ознайомлення із
передісторії створення «Різдвяних
повістей».
Учень
– «літературознавець». Англійський
економіст Адам Сміт
звернувся до авторитетного
серед англійців письменника
Діккенса із проханням
виступити в газеті
із статтею, аби
привернути увагу людей
до жахливих умов
праці на фабриках,
особливо дітей. Спершу
Діккенс погодився, але
згодом вирішив замість
статті написати художній
твір. У листі
до Сміта від
10 березня 1843
року він підкреслював:
«…коли ви дізнаєтеся,
в чому справа
і коли дізнаєтеся,
чим я був
зайнятий, - ви погодитеся з
тим, що молот
опустився з силою
в двадцять разів
більшою, ніж та,
яку я міг би
застосувати, якби здійснив
свій початковий задум».
Отже, письменник задумав
цикл творів, що
з’являтимуться друком щороку
напередодні Різдва.
Різдво – улюблене свято
англійців, і в
цьому письменник вбачав
нагоду примирити ворогів,
забути образи, встановити
мир, злагоду і
добрі стосунки між
усіма людьми. «Різдвяні
повісті» мали стати
соціальною проповіддю в
цікавій формі автор
звертався до емоцій
читачів, до бідних
і багатих змінитися,
сповнитися добром і
«поділитися» розкошами із
знедоленими. Спроби Діккенса
були наївні, адже
заклики до доброчинності
багатих не могли
мати успіху. Та
важливе інше: автор
викривав зло та
несправедливість, що панували
в суспільстві, виступав
із проповіддю гуманістичних
ідей. У перших
його творах присутні
виразні сатиричні мотиви.
Для циклу своїх
повістей письменник обрав
форму казки, що
химерно перепліталася з
дійсністю.
«Різдвяна
пісня у прозі»
за формою повість-казка
і складається, як
належить пісні, з
п’яти строф.
Слово вчителя.
Подорожуючи Лондоном, а
ми з вами
зробимо віртуальну подорож,
можна побачити багато
місць, пов’язаних з
іменем Діккенса. Насамперед
музей письменника, розташований
у будинку на Даут-стріт, де
він поселився вже
будучи відомим автором.
Тут усе нагадує
про колишнього господаря:
письмовий стіл, за
яким працював п’ятнадцять
років, камін біля
якого він грівся.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Звернення до запису
на дошці.
«Це радісні
дні – дні милосердя, доброти,
всепрощення. Це єдині
дні в усьому
календарі, коли люди,
наче з мовчазної
згоди, вільно розкривають
одне одному серця
і бачать у
своїх ближніх, - навіть у
тих хто не має ні
грошей, ні долі, - таких
самих людей, як
вони самі».
Бесіда за
запитаннями:
-
Про які дні йдеться
у тезі, яку
ми щойно прочитали?
-
Коли відзначають
Різдво в Англії
та в Україні?
-
А як
святкують Різдво в
Україні?
-
Чим Різдво
є для кожного
з вас?
Хмарка слів. Випиши слова, які
асоціюються із словом
«Різдво».
IV. Вивчення нового
матеріалу.
У
ці дні кожна
людина чекає на
диво, бо душа
потребує його. Для
одних дивом буде
річ, про яку
давно мріяв, для
інших – зустріч з друзями,
рідними людьми. А
є й така,
для яких дивом
буде зустріч з
цікавою книгою, що
здатна перенести нас
у невідомі краї,
подарувати зустріч з
улюбленими героями. Саме
така зустріч чекає нас
на сьогоднішньому уроці.
Нашим
завданням буде розгляд
змісту оповідання «Різдвяна
пісня у прозі».
Ми вирушимо в
уявну подорож сторінками
повісті, разом з
героєм помандруємо у часі
і просторі, допоможемо
йому осягнути його
життя і зробити
певні висновки.
«Інтрига». Складіть пазли та познайомтеся з героями нашого уроку.
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=26f4c9c4224e
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=11dfcf07197c
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1fa58110eb3c
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=309bb3be7539
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3f119c24c201
Ми
з вами володіємо
навичками складання сенканів.
Тому в кінці
уроку попрошу синтезувати
інформацію і факти
у стисле висловлювання, тобто,
написати сенкан на
тему «Добро» і «Зло».
Отже,
вирушаємо в уявну
подорож сторінками «Різдвяної
пісні». Перенесемось в
Англію. Лондон… Вечір
напередодні Різдва.
Симулятивна гра –
випереджувальне завдання
( Встає Скрудж)
-
Ну що
ви все про святки
та про святки!
Багато вам користі
від цих святок?
Дурниці це все!
Нісенітниця!
Учитель.
-
Шановний пане!
Даруйте, але хто
ви такий?
-
Друзі мої,
ви знаєте хто
цей пан? Звідки
він тут узявся?
-
А чому
він такий сердитий?
-
Чому Скрудж
не любить Різдва?
Учитель. Я бачу,
що ви прочитали
повість і знаєте
містера Скруджа. Зараз
ми ближче познайомимося
з ним.
Сторінка першої
нашої уявної подорожі – «Знайомство з
містером Скруджем».
А
зараз давайте спробуємо
побудувати гроно на
тему «Скрудж». Пропоную
пригадати все, що
ви знаєте чи
думаєте про Скруджа.
(Робота в зошитах.)
Дзвонить дзвіночок.
-
Що за
звук? Звідки він
іде?
-
Кого зображено
на малюнку? За
якими ознаками ви
впізнали цього персонажа?
-
Про що
нагадує Скруджу Дух
Марло і для
чого він уведений
до твору?
Продовжуємо
нашу подорож і
разом зі Скруджем чекаємо
появу Духів. А поки що
ви отримуєте завдання:
укласти план-карту подорожей
Скруджа різдвяної ночі:
Перша група –
подорож з духом
Минулого Різдва.
Друга група – з
Духом Теперішнього Різдва.
Третя група –
з Духом
Майбутнього Різдва.
Учитель. Сторінка
друга нашої подорожі – «Зустріч з
Духом Минулого Різдва».
Симулятивно-рольова
гра
Учень.
-
Я дух
Минулого Різдва, останнього
Скруджевого Різдва. Я
прийшов задля його
добра.
Учитель. Знайдіть у тексті
і прочитайте опис
Духа Минулого Різдва.
Порівняйте: до нас
прийшов саме той
Дух чи може
якийсь зовсім інший?
-
Яку подорож
запропонував Дух Минулого
Різдва?
-
У чому
була сила Духа
Минулого Різдва?
-
Чи хотів
Скрудж бачити тіні
минулого?
План
1.
Різдвяне
місто.
2.
У школі.
3.
Забуте кохання
Учитель. Перегорнемо третю сторінку
уявної подорожі «Прихід
Духа Теперішнього Різдва».
Симулятивно-рольова
гра
Учень.
-
Я Дух
Теперішнього Різдва. Я
найменший з братів,
яких у мене
більш як 1800.
Прийшов до Скруджа,
щоб учити його,
і хочу щоб
він скористався моєю
наукою.
Учитель.
-
Знайдіть у
тексті й зачитайте
опис Духа Теперішнього
Різдва.
-
Що побачив
Скрудж, подорожуючи з
Духом Теперішнього Різдва?
-
Чи став
герой щасливим у
теперішньому житті?
-
Знайдіть у
тексті і зачитайте
останні приготування до
святкової вечері в сім’ї Кретчитів і
про саму вечерю.
-
Які страви
були на святковому столі
в Кретчитів?
-
Спостерігаючи за
святкуванням в родині
Кретчитів, про що
хотів дізнатися Скрудж?
-
А що
скаже на те
Дух?
Учитель. Перегортаємо четверту
сторінку – «Візит Духа майбутнього
Різдва».
Робота
з планом подорожі,
підготовленим другою групою.
План
1.
Різдвяний ранок.
2.
Свято в
родині Боба Кретчита.
3.
У домі
племінника.
Симулятивно-рольова
гра
Учень.
-
Я Дух
Майбутнього Різдва. Прийшов,
щоб показати Скруджу тіні
тих подій, що
мають статися.
Учитель.
-
Знайдіть у
тексті й зачитайте
опис Духа Майбутнього
Різдва.
-
Що відчув
Скрудж, побачивши Духа Майбутнього
Різдва?
-
Які дива
Духа Майбутнього Різдва
дуже налякали Скруджа?
-
Що побачив
і почув Скрудж?
Свої відповіді підтвердіть
цитатами з твору.
-
Побачивши ці
дива і зрозумівши,
який жалюгідний кінець
чекає на нього,
що відбувається з
нашим героєм?
Робота з
планом подорожі, підготовленим
другою групою.
План
1.
На
біржі.
2.
Розмова перехожих.
3.
Біля ліжка
небіжчика.
4.
У родині
боржника.
5.
На цвинтарі.
6.
Благання про
помилування.
Учитель. І, нарешті,
перегортаємо останню сторінку
нашої подорожі –
«Переродження героя». Скрудж
прокидається зовсім іншою
людиною.
-
Чи почав
спокутувати Минуле Теперішнім
і Майбутнім Скрудж?
Хмарка слів.
Збери
вислів та
поясни його
значення.
Тестування за
твором «Різдвяна пісня
у прозі» за
посиланням https://wordwall.net/resource/23361519
V.
Підсумок уроку.
Дійсно, казковий
кінець! Усі щасливі,
і Скрудж теж.
Гармонія в душі
героїв підкреслюється гармонією
природи. На початку
твору природа була
сумна: на вулиці
туман, мряка, темрява,
а в кінці
твору, коли описується
різдвяний ранок, світить
сонце, яке розігнало
мряку і туман.
І хоча
в житті таких казкових
перетворень, на жаль,
не буває, але
письменнику так хотілось,
щоб усі пошерхлі
серця, заскорузлі душі
вмить, за велінням
різдвяних чарів, перетворилися
на добрих і
чуйних. Він вірив
у Любов і
Милосердя. А ми
з вами, завдяки
доброму генієві письменника,
тепер знаємо, що
людське щастя не
залежить від багатства.
І лише добрій,
щедрій, щирій людині
відкриті істинні радощі
буття.
У нас
ще залишилося одне завдання, яке
ми поставили перед
собою на початку
уроку. Прошу написати
сенкан на
тему «Добро» і «Зло».
(відповіді учнів)
Кожна різдвяна
ніч закінчується, і
починається новий день – день
нових надій. Закінчується
і наша подорож.
Ми більше дізналися
про людей, можливо,
краще зрозуміли себе.
Сьогодні нас вела
за собою світла
зірка Різдва.
Відомий український
поет Грицько Чупринка
писав:
Од небесного Едема
Світла зірка Віфлеєма
Путь небесну провела
Взнали щастя самовтіхи
Без розпусти і
без зла.
Взнали щастя не
в розкошах,
Не в хоромах
і не в грошах,
А в душевній чистоті;
І в любові
і в єднанні,
В віковічному братанні,
В братній щирості
святій.
Ми живемо
напередодні великого світлого
свята. 7 січня
весь православний світ
буде святкувати Різдво.
Наші Вам привітання.
(Учні
співають різдвяну колядку)
Учитель. З Різдвом
Христовим! Нехай Світло
Різдва завжди зігріває
вам душу і
відкриває її для
добра! На Різдво
прийнято дарувати приємні
пам’ятні подарунки. Діти ви
приготували подарунки для
наших гостей. Привітайте
їх з Різдвом.
VI. Оцінювання учнів.
VII. Домашнє
завдання.
Виконати
тестові завдання за
посиланням Кахут!
(kahoot.it); скласти асоціативні
портрети Скруджа до та після Рідзвяної подорожі.
Коментарі
Дописати коментар